Barn och Ungdomar

Vi vill att barn och deras familjer ska trivas hos oss. Det är viktigt för oss att satsa tid och uppmärksamhet på barnen och ungdomarna. Genom detta vill vi skapa möjligheter för dem att upptäcka den kristna tron och dela det som är viktigaste i livet – Jesus! Alla är välkomna!

Hjälteskolan – På söndagar har vi Hjälteskolan (söndagsskola) för barn 3 – 12 år i samband med
gudstjänsten.

UV Scout – Torsdagar kl. 18.00 för barn och ungdomar 7- 17. På torsdagar är alla barn från 7 års ålder och uppåt välkomna att vara med på UV-scout. I UV-scout får man lära sig om växter och djur, natur och scoutkunskap. Det handlar också om bibelkunskap, sjukvård och allmänna samhällsfrågor. Höjdpunkten är sommarens UV-scoutläger.

EDEN Ungdomsgrupp – Fredagar kl 19.00, för ungdomar 13 – 18

Konfiramation – Församlingen erbjuder ungdomar som går i åk 8 att under ett år utforska vad den
kristna tron innebär.