Barn och Ungdomar

Vi vill att barn och familjer ska trivas hos oss. Det är viktigt för oss att satsa tid och ge uppmärksamhet till barnen och ungdomarna. Vi vill skapa möjligheter för dem att upptäcka den kristna tron och dela det som är viktigast i livet – Jesus! Alla är välkomna!

Hjälteskolan – På söndagar har vi Hjälteskolan (söndagsskola) för barn 3 – 12 år i samband med gudstjänsten.

UV Scout – Torsdagar kl. 18.00 för barn och ungdomar 8 – 17. På torsdagar är alla barn från årskurs 2 och uppåt välkomna att vara med på UV-scout. I UV-scout får man lära sig om växter och djur, natur och scoutkunskap. Det handlar också om bibelkunskap, sjukvård och allmänna samhällsfrågor. Höjdpunkten för många är sommarens UV-scoutläger.

EDEN Ungdomsgrupp – Fredagar kl 19.00, för ungdomar 13 – 18

Konfirmation – Församlingen erbjuder ungdomar som går i åk 8 att under ett år utforska vad den kristna tron innebär.